سرویس وبلاگ نویسی میهن بلاگ از دیگر سرویس های وبلاگ نویسی كه در چند سال اخیر ارائه شده اند مانند سرویس های وبلاگ نویسی : پرشین بلاگ ، بلاگ اسكای ، بلاگفا و بلاگ های ایران جوان ; دارای امكانات برتری بوده است . اما بلاگ های ایران جوان در مقایسه با میهن بلاگ از بعضی جنبه ها برتر بوده . این سرویس به كاربران خود 5 مگابایت فضا و امكان ایجاد آلبوم عكس را میدهد . كه چنین امكاناتی در میهن بلاگ دیده نمیشود . در واقع میتوان گفت میهن بلاگ با افزودن چنین امكاناتی میتواند خود را در بین ارائه دهندگان سرویس های وبلاگ نویسی فارسی ، در راس قرار دهد . ( همانطور كه هم اكنون نیز از دید بسیاری از وبلاگ نویسان دارای چنین مقامی میباشد. )
در ادامه به شرح امكانات این سیستم می پردازیم .
- ارسال مطلب : در این بخش كاربران میتوانند مطالب مورد نظر خود را در قسمت مربوط تایپ كرده و در وبلاگ قرار دهند .
این ادیتور تقریبا" كامل بوده اما نقص هایی نیز دارد :
عدم وجود شكلك های یاهو ( غیر فعال بودن آن در نسخه بتا ) بعضی از كاربران را به اعتراض وا داشته و برخی گفته اند ورژن قبل بهتر بوده است . امیدواریم در نسخه نهایی این امكانات به آن افزوده شود .
سرعت ارسال مطالب نیز تا حدی كند شده است . ( این مسئله به ادیتور مربوط میشود یا خیر ؟! )
اما با وجود این نقایص امكانات فراوان دیگری نیز وجود دارد كه عبارتند از : ارسال به اعضای خبرنامه ، معرفی به دوستان ، ارسال به آینده ، اضافه كردن ادامه مطلب و دیگر ابزارهای مورد نیاز برای یك ادیتور كارآمد . همچنین سرعت بارگذاری صفحات سایت به مراتب نسبت به نسخه قبلی خود افزایش یافته است .


- آرشیو ارسال ها : در این قسمت كاربر میتواند مطالب ارسال شده به وبلاگ خود را مشاهده و در صورت لزوم آنها را ویرایش و یا حذف نماید . كه دارای بخشی به نام اضافه كردن ***** ها میباشد . ( از چگونگی كاركرد آن بی اطلاع هستم. )


- مدیریت موضوعات وبلاگ : در این بخش كاربران میتوانند برای مطالب ارسالی خود دسته هایی را تعریف نمایند و نوشته های خود را به هر یك از دسته ها ارتباط دهند . ( تا به حال محدودیتی برای این قسمت مشاهده نشده است . ) مزیت این ویژگی آن است كه بازدید كنندگان هنگام مشاده وبلاگ سردرگم نخواهند شد و بسته به علاقه خود مطالب موجود در هر یك از دسته یا دسته ها را انتخاب كرده و مورد مطالعه قرار میدهند .


- مدیریت كاربران وبلاگ : كاربر میتواند در این قسمت برای وبلاگ خود چندین ( حداكثر 5 ) نویسنده تعریف نماید . این ویژگی برای ایجاد وبلاگ های گروهی بسیار مهم و اساسی میباشد .
در ورژن جدید امكان چند مدیره شدن وبلاگ نیز فراهم آمده است .زیرا در نسخه های قبل چنین امکانی نبود و فقط یک نفر میتوانست مدیر کل باشد.
- مدیریت لینكستان : برای لینك دادن به وبلاگ های دیگر

مورد استفاده قرار میگیرد . این امكان مشكل قرار دادن لینك ها را در قالب اصلی و چندین بار برورز كردن قالب را حذف نموده است . كه خود یك امتیاز برتر نسبت به بعضی دیگر از سرویس دهندگان وبلاگ میباشد .


- مدیریت لینكدونی : اما یكی دیگر از امكاناتی كه میهن بلاگ را از دیگران متمایز ساخته سیستم لینكدونی ، با استفاده بسیار آسان از آن میباشد .


- مدیریت نظر سنجی : در این قسمت میتوان در رابطه با موضوعی نظر سنجی خاصی را از بازدیدكنندگان انجام داد .


- تنظیمات وبلاگ : از مهمترین قسمت های یك سرویس وبلاگ نویسی میباشد كه با آن میتوان تنظیمات كلی وبلاگ را انجام داد . گزینه های انتخابی در این بخش عبارتند از :


--- تعداد ارسال ها در هر صفحه : كه بصورت پیش فرض دارای 8 ارسال میباشد .
--- تعداد لینك ها در لینكدونی : بوسیله این قسمت میتوان تعداد لینك های ارسال شده در لینكدونی وبلاگ را تعیین نمود . مقدار پیش فرض این گزینه 10 ارسال مباشد .
--- تعداد ارسال های گذشته :که تعداد ارسال ها در سیستم مطالب گذشته را تعیین میکند

--- ترتیب چیدن لینك ها در لینكستان : میتوان چگونگی نمایش لینك های لینكستان را مشخص كرد .
3 حالت نمایش برای این قسمت در نظر گرفته شده است :
الف) به ترتیب جایگاه : لینك ها را به نحوی كه وارد میشوند و با توجه به جایگاهی كه برای آنها در نظر گرفته میشود به نمایش در می آورد .
ب) مثلثی رو به بالا : لینكهای موجود را مثلث مانند و رو به بالا میچیند .
ج) مثلثی رو به پایین : لینك ها را به صورت مثلثی كه قاعده آن ، رو به بالا میباشد ( مثلث وارون شده ) میچیند .
--- عنوان وبلاگ : كه به هنگام بروز رسانی ، این عنوان در لیست بروز شده ها معرف وبلاگ خواهد بود .

--- متن های ، لینك ادامه مطلب ، كلید جستجو ، خبرنامه و نظرسنجی : كه به ترتیب و به صورت پیش فرض ; ادامه مطلب ، بگرد ، انجام و نتیجه میباشد .
--- آدرس ایمیل مدیر سایت : برای مكاتبه بازدیدكنندگان ، با مدیریت وبلاگ بایستی در این قسمت ایمیلی را در نظر گرفت .
--- تقویم وبلاگ : و بلاخره تنظیم تاریخ وبلاگ برای تعیین تاریخ ارسال ها كه دارای دو انتخاب هجری شمسی و میلادی میباشد .
- بازسازی وبلاگ : بعد از انجام كلیه تنظیمات وبلاگ در قسمت های مختلف برای بازسازی كلی وبلاگ میتوان به این بخش رجوع كرد.
- انتخاب قالب اصلی : اگر از آن دسته كاربرانی هستید كه توانایی ایجاد قالب اختصاصی برای وبلاگ خود را ندارید میتوانید با استفاده از این قسمت قالب های پیش فرض را با توجه به سلیقه و زمینه كاری خود انتخاب كرده و استفاده نمایید .
- ویرایش قالب : میتوانید كدهای قالب ایجاد شده توسط خود را در این قسمت كپی كرده و تغییرات را ثبت نمایید . به این قسمت در ورژن جدید امكان اضافه كردن مترجم قالب ها با قابلیت ترجمه قالب های بلاگفا ، بلاگ اسكای و پرشین بلاگ برای هرچه آسانتر شدن ویرایش ها افزوده شده است .
- مدیریت قالب ها : به گفته مدیران سایت در این قسمت میتوان چندین قالب برای وبلاگ خود تعریف كرده و آنها را در ساعات مشخصی از شبانه روز به صورت خودكار به نمایش در آورد .ولی من به شخصه تا به حال از آن استفاده نکرده ام
- مدیریت پیغام رسان یاهو : یكی از ویژگی های برتر در این سیستم ، امكان ارسال متنی به آیدی یاهو مدیر وبلاگ میباشد . که شما باید آی دی خود را از این طریق ثبت کنید
- ثبت در فهرست كاربران : با استفاده از این بخش میتوان وبلاگ خود را در فهرست وبلاگ های این سرویس دهنده با توضیحاتی پیرامون موضوعات وبلاگ به ثبت رساند .
- آمار وبلاگ : از دیگر امكاناتی كه كاربر را از قرار دادن اجزای تكمیل كننده وبلاگ بی نیاز میكند ، سیستم آمار گیری آنمیباشد . كه تعداد بازدیدهای روز جاری و روز قبل ، هفته جاری و هفته قبل ، ماه جاری و ماه قبل ، كلیه بازدیدها و امكان مشاهده كردن پرترافیك ترین روز وبلاگ را ارائه میكند .
در ورژن جدید به این قسمت امكان نمایش گرافیكی بازدید ها به صورت درصدی و فراوانی برای مدیر وبلاگ افزوده شده است .

- متصل كردن وبلاگ به دامین : با استفاده از این سیستم میتوانید در صورتی که دامنه برای خود دارید مثل[جهت مشاهده لینک لطفاً ابتدا ثبت نام نمایید] ، به سیستم متصل کنید.و درضمن در نسخه جدید امکان اضافه کردن چندین دامنه هم ایجاد شده است.
- پاك كردن اطلاعات وبلاگ : از این قسمت میتوان برای حذف :
---تمامی لینك های لینكستان .
---تمامی لینك های لینكدونی .
---تمامی ارسال ها .
---تمامی نظرها .
---تمامی موضوعات .
---تمامی قالب های تعریف شده
استفاده نمود .
- حذف وبلاگ : برای حذف نمودن كامل وبلاگ به همراه نام آن میتوان از این قسمت استفاده نمود .
- وبلاگ شما : از این لینك میتوانید صفحه اصلی وبلاگ خود را مشاهده نمایید .