فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.

زیرک آباد با ۱۱۰۰ سال قدمت یکی از روستاهای  استان خراسان رضوی  به شمار می رفته است. اولین هیئت مذهبی زیرک آباد  به طور رسمی توسط کربلایی باقری شکل گرفته است زیرک آباد از دیر باز کانون و مهد علماء و دانشمندان و شخصیتهای علمی نیز بوده است و همواره مردم این خطه در استعداد سر شار و هوش فراوان زبانزد بوده اند

از آثار دیدنی زیرک آباد می توان به قلعه سفید ، قلعه شاه محمد ، حمام قدیمی با سابقه تاریخی بسیار زیاد، برج 2 شلخنه  ،کبوتر خانه های متعدد اطراف زیرک آباد ، اجاقهای قدیمی محل نذر و نیاز، مزار میر بابه (ع) ، خانه های خانهای قدیمی روستا ،جادهای روی دیوار باغ و ... اشاره نمود .

در حال حاضر در تقسیم های کشوری،  زیرک آباد به عنوان یکی از روستا های های بخش شهر آباد  شهر ستان بردسکن به شمار می رود، حس وطن دوستی مردم زیرک آباد نیز در منطقه همواره زبانزد بوده است.

مردم این خطه در هر کجای ایران وجهان همواره به اصالت خود افتخار می کنند چرا که فرموده اند :حب الوطن من الایمان:

دوست داشتن وطن از نشانه های  ایمان است

محله های زیرک آباد:

کوچه بالا                کوچه  پایین               سر خط                 سر خاکها

محله نو                  لو حندق                       بزرگراه

لازم به ذکر است در گذشته محله های زیرک آباد از هم جدا بوده و بین آنها را باغها و مزارع پر کرده بودند اما در حال حاضر هیچ مرزی بین محله ها وجود ندارد و همه محله ها در کنار یکدیگر زیرک آباد زیبا و پر اقتدار را تشکیل داده اند.

جمعیت زیرک آباد:

زیرک آباد جمعیتی بالغ بر 1174 نفر دارد.

محصولات كشاورزی زیرک آباد:

   گندم         جو                 زیره

آفتابگردان                 انواع سیفی جات  هندوانه،  خربزه ، گرمه

زعفران  و ...

درختان میوه زیرک آباد:
 انگور
 بادام
 توت
انجیر
 به
انار ،  پسته  و ....

پوشش گیاهی مراتع اطراف زیرک آباد:

 كنگر
 گون
 پونه
 گل ختمی، نعناع،  گل مادران  ، ترقنک ، گلابی و ....

صنایع زیرک آباد

صنایع دستی

مانند قالی بافی و فرش محلی

صنایع فلزی :

مانند جوشكاری
صنایع غذایی:

مانند تولید فرآورده های لبنی که توسط زنان خانه دار انجام می شود

 

وجه تسمیه زیرک آباد

روستای زیرک آباد از دو بخش زیرک واباد تشکیل شده است .زیرک به معنای باهوش و زرنگ وآباد از ابادی می آید وبه محلهای آباد اطلاق می گردد در مجموع زیرک اباد به معنای مکانی که افراد باهوش و زیرک آنجا را اباد نموده اند .از چندین مصاحبه وگفتگو با ریش سفیدان وبرزگان روستا اینجانب که خود متولد شده انجا می باشم انجام داده ام بعضی اظهار بی اطلاعی ویکی از ریش سفیدان روستا به نام حاج غلامرضا حسینایی که متولد 1308 می باشد از پدر خود که 78 سال سن داشته وایشان از پدرشان که 90سال سن داشته نقل می کند که از همان سالها نام این روستا همین بوده وبنام دیگری این روستا را نمی شناسند .

جمعیت روستای زیرک آباد

طبق آخرین سرشماری نفوس مسکن جمعیت این روستا 1207 نفر جمعیت دائم بوده که این جمعیت تشکیل دهنده 282 خانوار بوده اند . لازم به ذکر است در فصل برداشت انگور و محصولات زراعی این تعداد جمعیت به 1400 نفر افزایش می یابند .طبق آخرین آمار گرفته شده از خانه بهداشت روستا تعداد 270 ساختمان مسکونی در این روستا است .

از جمعیت روستا تعداد 612 نفر مرد و تعداد 588 نفر زن می باشد .

.: Weblog Themes By M a h S k i n:.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات