فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.

گزیده ای از سخنان مقام معظم رهبری پیرامون شخصیت حضرت امام خمینی (ره)

ارتحال رهبر كبیر انقلاب حضرت آیت الله العظمی امام خمینی قدس الله نفسه الزكیه حقاًضایعه ای جبران ناپذیر و صدمه ای بزرگ بود .

22/3/68

ـ تسلیت این حادثه بزرگ را بیش از همه باید به همه شما ،فضلا و طلاب جوان و فرزندان محبوب حضرت امام گفت و بنده صمیمانه به همه شما ،به همه حوزه های علمیه ،علما ، فضلا و طلاب و مدرسین و بزرگان تسلیت عرض می كنم .

23/3/68

 ـ ایشان مدرسی علی الظاهر ، بودند و در مسجد سلماس تدریس می فرمودند ، اما اخلاص ، صفای باطن و رابطه معنوی و پیوند مستحكم میان او و خدا ، مقلب القلوب ، موجب شد كه این انسان علی الظاهر دستی نیرومند برای برافكندن بنباد ارزشهای مادی شود و امروز رهبر كمونیست چپ یك نقطه دور دست می گوید ، خواهش میكنم به من كتابی درباره اسلام بدهید تا آن را مطالعه كنم و این در حالی است كه همه ما بودیم اما شما نمی توانستید به یك جوانی كه باد ماركسیسم به دماغ او خورده است كتابی بدهید .

23/3/68

ـ امام عزیز با حیات ، ابتكارو تحرك خود كه از آن روح بزرگ و دل روشن بر می آید و همچنین با مرگ پر حادثه و عروج ملكوتی خود به اسلام و انقلاب خدمت كردند .

24/3/68

ـ امروز (در ارتحال امام )دشمنان انقلاب اسلامی تو دهنی سختی از مردم خورده اند .

24/3/68

ـ هنر بزرگ حضرت امام این بود كه دیوارهای بین اجتماعات مردم را از بین برد و یك فضای وسیع با دل های آشنا بوجود آورد .

24/3/68

ـ امام كبیر ما عصر جدیدی را در زمان ما آغاز كردند .

29/3/68

ـ ایشان عصر گرایش و احترام به ارزشهای انسانی و احترام به عدالت و حریت انسان و اصل احترام به آراءمردم را بنیان گذاشتند كه حتی دشمنان ایشان هم به عظمت امام معترفند .

29/3/68

ـ اینكه امام می فرمودند (به من خدمتگزار بگویند بهتر است تا رهبر ) با صداقت و راستی بود و تعارفی در كار نبود .

29/3/68

ـ اگر چه جای خالی امام برای ما سخت و تلخ است اما میراث گرانبهای معمار بزرگ انقلاب ، امام  خمینی حفظ خواهد شد .

29/3/68

ـ بخشیدن روح عزت ، استقلال ، استغناء و اعتماد به نفس به ملتی كه در طول سالیان متمادی سعی شده بود كه اعتماد به نفس از او گرفته شود و استقلال او مورد دستبرد قرار گیرد و اعتماد به نفس او از بین برود و دیگران بر سرنوشت او تسلط یابند ، از مشخصه های عمده انقلاب است كه توسط امام خمینی (ره ) در جامعه انقلابی كشور ترسیم شده است .

29/3/68

 

ـ راه و روش و اهداف امام خمینی همانند اهداف انبیاءبوده است .

1/4/68

ـ برای امام ،امت اسلامی و اسلام مطرح بود و ایشان منطقه ای فكر نمی كردند .

1/4/68

ـ در سخت ترین مراحل ، امام عزیزمان همواره آرام و مطمئن بودند و به مردم اطمینان فراوانی داشتند .

1/4/68

ـ امام ،خوب این مردم را شناخته بودند و مردم هم حقاًو انصافاً امامشان را خوب شناخته بودند .

6/4/68

ـ خداوند امام عزیزمان را به عنوان گوهری یكدانه و ذخیره ای از سوی خود در میان ملت ما قرار داد .

10/4/68

ـ آن روح بزرگ و كوه ستبر به دفعات در برابر عظمت مردم تكان می خورد و می لرزید .

10/4/68

ـ او كه جوهره درخشان وجودی اش در سایه ربوبیت پروردگار آشكار شد ، بارها و بارها سیاستهای جهانی را جابجا كرده و تغییر داد .

10/4/68

ـ امام عزیز با رحلت خود امت اسلام را یتیم كردند و شاید در دل ها ، محیط زندگی و در جهان اسلام نتوان تا سالهای متمادی این خلاًعظیم را پر ساخت .

10/4/68

ـ كلام او همانند بمبی در دنیا منفجر شد و همه را تحت تاثیرقرار داد .

10/4/68

ـ او زنده است تا اسلام ناب محمدی (ص) زنده است و او زنده است تا پرچم عظمت اسلام و وحدت مسلمین و نفرت از ظالمین بر افراشته است.

17/4/68

ـ آری امام خمینی زنده است تا امید زنده است و تا حركت و  نشاط هست و تا جهاد و مبارزه هست .

17/4/68

ـ طنین صدای او كه ندای حق و عدل بود در دلهای امتش و در فضای جهان هست و خواهد بود .او نمرده است و نخواهد مرد .

17/4/68

ـ برای او كه راهرو راه پیامبران بود ، همچون خود پیامبران ،مرگ جسم به معنای مزگ شخصبت نیست .

17/4/68

ـ او در بانك تكبیر مبارزان مسلمان ، در اراده ای قهر آمیز ملتهای زیر ستم ، در ایمان آگاهانه ی نسل جوان معاصر در دنیای اسلام ، در امید روشن مستضعفان و مظلومان ، در سوز و حال معنوی مناجاتیان ، در حیات دوباره ی معنویت و ارزش های اخلاقی در جهان و در همه ی جلوه های زیبایی كه حركت انقلابی و تاریخ ساز او در دوران معاصر به وجود آورد و بلاخره در دل یكایك عاشقان و مریدانش زنده است .

17/4/68

ـ برای حیطه بندی عظمت این شخصیت بزرگ به قلم توانا و زبانهای گویا نیاز است .

29/4/68

ـ او مانند خورشیدی بود كه با درخشش خود اشیاء را آشكار می كند و مانند روحی بود كه با دمیدن به كالبدی اجزاء آن را زنده می سازد او ما را زنده كرد و به حركت در آورد و ما توانستیم به كمك وجود او به ارزش جغرافیائی و تاریخی كشورمان و به حقیقت فرهنگ گذشته قرآن و ملت خود پی ببریم و اگر نظام جمهوری اسلامی و این انقلاب بزرگ و جهانی و نیز این رستاخیز عظیم ایجاد شده در دنیا را به عنوان یك شجرة طیبه بدانیم ریشه آن همین شخصیت عظیم است كه این درخت مبارك رویاند

29/4/68

ـ شخصیت امام به وجود خارجی او بستگی ندارد ، بلكه عظمت این شخصیت از فكر ، راه و رهنمودهای او مایه می گیرد .لذا اهتمام به احداث مرقد ،گنبد و صحن امام عزیز له معنای تلاش برای حفظ هویت فكری و راه او و نیز زنده نگه داشتن یاد اوست .

29/4/68

ـ مرقد حضرت امام مركزی برای گسترش الهامات الهی و نورانیت و روح عرفانی برای مردم اهل بصیرت و معرفت خواهد بود .

29/4/68

ـ بدون شك ما امروز با فقدان رهبر و امام عزیز و معظم بی نظیرمان دچار كمبود و خلاً مهمی هستیم لكن با یاد صلابت ، قاطعیت و معنویت و روحانیت آن بزرگوار و با الهام از درسهای فراموش ناشدنی ایشان امروز مقطع و دوران دیگری را آغاز می كنیم .

14/5/68

ـ یاد و نام امام بزرگوارمان كاخ قدرتهای طاغوتی و نیز دل آنها را میلرزاند زیرا  او خادم به اسلام و مسلمین بود كه با مجاهدت خود و ملتش به اسلام و مسلمین عظمت بخشید

26/7/68

ـ صلوات و سلام خدا بر شاهد شهیدان و امام مجاهدان و اسوه و مقتدای صالحان و رفعت بخش كلمه پیامبران ، حضرت امام خمینی قدس الله سره  و اعلی الله كلمه كه آتش خشم مستضعفان را بر هیمه فسق و فساد و كفر و الحاد و ظلم و استكبار جهانی افكند و اركان سلطة مستكبران را متزلزل ساخت .

1/7/68

ـ اگر امام نیست ، خدای او ، راه او ، رهنمودهای او و انگشت نورانی اشاره های او كه ما را به راه راست هدایت می كرد ، هست و مهم این است كه ما كار بزرگ امام را بشناسیم و قدر بدانبم .

5/11/68

ـ بزرگداشت امام برای ما ، جنبه اعتقادی ، ایمانی، انقلابی، عاطفی و ملی دارد .

2/3/69

ـ شخصیت وجودی امام كه در جایی برای شهادت اسیری اشك می ریزد و در جایی دیگر همچون قضیه شهادت 72 تن از بزرگان انقلاب چون كوهی استوار می باشد  با هیچ زبانی قابل توصیف نیست .

2/3/69

ـ این فكر غلطی است كه حرف دل امام را تنها می توان در رؤیت سیاسی امام دید .حرف دل امام را در مجموعه ای از همه ابعاد وجودی امام با صد زبان همچون فریاد سیاسی ، شعر عرفانی ، لبخند و یا گریه ای بیان شده است . باید دید و سعب و كوشش ما باید بر این باشد كه در تمام جهات كمال امام را مورد توجه قرار دهیم .

2/3/69

ـ امام برای حیات دوباره اسلام درست همان راهی را پیمود كه رسول معظم (ص) پیموده بود ، یعنی راه انقلاب را، در انقلاب اصل بر حركت است ، حركتی هدفدار ، سنجیده ، پیوسته ، خستگی ناپذیر و سرشار ایمان و اخلاص ، در انقلاب به گفتن ، نوشتن و تبیین اكتفا نمی شود ، بلكه پیمودن و سنگر به سنگر پیش رفتن و خود را به هدف رساندن، اصل و محور قرار می گیرد ،

گفتن و نوشتن هم در خدمت همین حركت در می آید و تا رسیدن به هدف یعنی حاكمیت بخشیدن دین خدا و متلاشی ساختن حكومت شیطانی ادامه می یابد .

13/3/69

ـ امام خمینی یك حقیقت همیشه زنده است ، نام او پرچم انقلاب ، راه او راه انقلاب و اهداف او اهداف ابن انقلاب است .            

13/3/69

ـ حیات و شخصیت خمینی كبیر ، تجسم اسلام ناب محمدی (ص) و تبلور انقلاب اسلامی بوده و او خود و سخنش و انگشت اشاره اش خضر راه این حركت الهی و روشنگر نقاط مبهم و برطرف كننده همه ی تردیدها بوده و همجنان خواهد بود . ملت ایران و از همه بیشتر مسئولان كشور باید این درس بزرك را هرگز از یاد نبرد .

13/3/69

ـ این عصر را باید عصر امام خمینی نامید و ویژگی آن عبارتست از پیدایش و جرأت و اعتماد به نفس ملتها در برابر زورگویی ابر قدرتها و شكستن بت های قدرت ظالمانه و بالندگی نهال قدرت واقعی انسان ها و سر بر آوردن ارزش های معنوی و الهی .

13/3/69

ـ در همه جای عالم فاصلة میان زندگی و رؤسای كشور با مردم كوچه و بازار  فاصلة شاه و گداست و حتی حكومتهایی هم كه داعیة توده‌ای داشتند نتوانستند از زندگی مسرفانه شاهان برای خود صرفنظر كنند افتخار نظام اسلامی آن است كه امام عظیم الشأنش تا پایان عمر در زی طلبگی زندگی كرد .

13/3/69

ـ بر اساس جهان بینی اسلامی اعتقاد راسخ به لزوم اتحاد مسلمین ، برای حل مشكلات مسلمانان و عظمت و سر بلندی و قدرت اسلام ضرورت دارد و این هدفی بود كه امام همواره آن را دنبال می كردند .

17/3/69

ـ امام بزرگوارمان بذر وحدت را پاشیده اند و نهال اسلامی در حال رشد است این حركت استمرار خواهد داشت و استكبار از ضربه زدن به این حركت پر شتاب كه راه روشنی را در پیش روی خود دارد ناتوان است .

17/3/69

ـ  فتح دلهای آحاد امت اسلامی در اقصی نقاط جهان كه در برابر عظمت امام و راه و پیام او از خود اطاعت ، تسلیم و همراهی نشان دادند از اخلاص آن بزرگوار كه نقطه اساسی حیات او بود ناشی می شد و فقط با اخلاص در گفتار و عمل است كه می توان راه امام را طی كرد .

17/3/69

ـ  بر اساس معانی قرآنی واقعی ، حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه انسان حكیمی بودند كه با حكمت خود فعل و انفعالات عالم غیب را درك می كردند . اما در عین آنكه از اندیشه سیاسی بسیار بالایی برخوردار بودند بعنوان یك انسان استثنائی زمان ما حقایق را می فهمیدند و این همان عالم غیب ملكوت وجود انسان است كه راه رسیدن به آن تقوی و عمل به تكلیف شرعی است .

31/6/68

ـ عظمت و شخصیت رهبری حضرت امام رضوان الله تعالی علیه قابل قیاس با هیچ یك از رهبریهای دنیای امروز نبود .اما ایشان هیچگاه پیروزی انقلاب اسلامی در ایران را به خود نسبت نمی دادند .امام برای مردم یك وسیله الهی بودند و ایشان حركت عظیم مردم و اخلاص و فداكاری آنان را موجب این پیروزی بزرگ می دانستند .

30/8/69

ـ رهبری و نظام جمهوری اسلامی اكنون با ذخیرة ارجمند و تمام نشدنی و نیز با آن تصور والا و دست نیافتنی از شخصیت رهبر كبیرمان روبروست ، نه اینجانب كه طلبه ای كوچك با كاستی ها و قصورهای فراوان است و نه هیچ فرد دیگری در جمهوری اسلامی قادر نیست كه به قله آن شخصیت ممتاز و استثنائی دست یابد و خود را با پدر و معمار انقلاب اسلامی و سازنده و پردازنده جمهوری اسلامی مقایسه كند . او نخستین بود كه دومین نداشتن و فاصله میان او و امثال اینجانب فاصله ای ژرف و نا پیمودنی است .

لیكن اكنون این فرصت بزرگ و استثنایی برای امثال اینجانب وجود دارد كه از آن ذخیرة بسیارگرانبها و همچون ودیعه ای الهی و الهامی معنوی بهرمند گردیم .

8/3/70

ـ  اینجانب كه خود را شاگردی متواضع و فرزندی مطیع و مریدی دلباخته آن روح الله می دانم این توفیق را داشته ام كه در تمام ده سال و جند ماه پس از ورود رهبر كبیر به ایران تا لحظه عروج آن روح ملكوتی از آن سر چشمة فیاض سیراب شده و لحظه لحظة جریان مبارك آن هدایت الهی را با همة وجود خود لمس كنم .سخن و اشارات او ،اندیشه و نصیحت او ،دستور و توصیه او و بلاخره رفتار او عطیه های گوناگونی بود كه سخاوتمندانه از آن قلة مصفا می جوشید و معدودی از یاران او را كه در دامنه بودند پیوسته بهرمند می كرد         .

8/3/70

ـ درس او تنها آن نبود كه در حوزة علمیه از او فرا گرفتیم و یا در دوران شانزده ساله مبارزه از دور و نزدیك به جان نوشیدیم ،بزرگترین و ماندگارترین درس او آنها بود كه در این دهسال همچون آیات حكمت به جان و دل خریدیم و در لوح ضمیر ثیت كردیم .به كمك و ارادةالهی هیچ حادثه و هیچ انگیزه ای نخواهد توانست آن را كه بخشی از وجود ماست از ما جدا كند و اینجانب  در مسئولیت خطیر و جدید خود ملتزم و متعهدم كه مو به مو آن درسهای الهی را بكار بندم .

8/3/70

ـ دوران ده ساله حیات مبارك امام خمینی رضوان الله تعالی علیه الگو و نمونه حیات جامعه انقلابی ما است و خطوط اصلی انقلاب همان است كه امام ترسیم فرموده است .

دشمنان خام طمع و كوردل كه گمان كردند كه با فقدان امام خمینی دوران جدید با مشخصاتی متمایز از دوران امام خمینی قدس سره آغاز شده است سخت در اشتباهند .

8/3/70

ـ امت امام و شاگردانش او كه از سرچشمةفیاض آن موجود ملكوتی سیراب شده و عزت و كرامت اسلامی و انسانی خود را در آن جسته اند اكنون شاهد آنند كه ملتهای دیگر حتی ملتهای غیر مسلمان ، نسخه تعالیم انقلابی آن قائد عظیم را مایه نجات خود دانسته و آزادی و غیرت خویش را در آن یافته اند .امروز به بركت نهضت آن یگانه دوران ، مسلمانان در همه جا بیدار شده اند و كاخ امپراتوریها ی سلطه ظالمانه رو به ویرانی نهاده است .ملتها ارزش قیام ملی را دریافته و غلبه خون بر شمشیر را تجربه می كنند و همه در همه جا چشم به ملت مقاوم و نستوه ایران دوخته اند .

8/3/70

ـ بدیهی است كه برای آمریكا و دیگر سردمداران استكبار چیزی مهمتر و از این نیست كه ملت ایران از راه دهساله خود برگرددیا در آن تردید كند زیرا در این صورت نقطه درخشان امید ملتها كور خواهد شد و غلبه خون بر شمشیر مورد تردید قرار خواهد گرفت . ما صریحاً به ملتهای جهان اعلام می كنیم كه تفكر ( خاتمه یافتن دوران خمینی ) كه دشمن با صد زبان سعی در القاء آن دارد خدعه و نیرنگی استكباری بیش نیست و علی رغم آمریكا و همكارانش امام خمینی در میان ملت خود و جامعه خود حاضر است و دوران امام خمینی ادامه دارد و خواهد داشت . راه او راه ما ، هدف او هدف ما و رهنمود او مشعل فروزنده ماست  همة ملت و مخصوصاً جوانان عزیز و نوجوانان ، خود را سربازان محبوب امامشان بدانند و با اتكال به خدا و استمداد از حضرت ولی الله الاعظم ارواحنا فداه با قوت و قدرت بسمت هدفهای عالی امامشان حركت كنند و بدانند كه پیروزی نهایی از آن ماست

8/3/70

ـ راه ما راه امام خمینی است و در این راه با همة قدرت و قاطعیت خود حركت خواهیم كرد .

8/3/70

وظیفه همة ماست كه با توكل به خدا و تقویت روح اخلاص و همبستگی ، حركت عظیمی را كه امام بزرگوار آغاز كرده اند ادامه دهیم .

8/3/70

ـ ادامه خط امام یعنی طرفداری از فقرا ، ضعفا ، عدالت اجتماعی ، وحدت ملی ، مقابله و معارضه با استكبار جهانی و وابستگان آنها .

8/3/70

ـ امام آن روح الله بود كه با عصا و ید بیضای موسوی و بیان و فرقان مصطفوی به نجات مظلومان كمر بست ، تخت فرعونهای زمان را لرزاند و دل مستضعفان را به نور امید روشن ساخت .

8/3/70

ـ امام به همه فهماند مه انسان كامل شدن ، علی وار زیستن و تا نزدیكی مرزهای عصمت پیش رفتن افسانه نیست .

8/3/70

حقیقتاً برای انسانی بزرگ و شخصیتی  بی نظیر مانند امام خمینی جا داردكه برگزیده ترین انسانها و صافترین و پاكترین دلها از احساس تكریم نسبت به او سرشار شوند .

8/3/70

ـ خصلتهایی كه در امام بود هر كدام به تنهایی كافی بود كه از یك فرد ، انسانی بزرگ بسازد بسیار خردمند ، هوشیار ، زیرك و آگاه .از آن انسانهایی كه به راحتی نمی توان حقیقتی را به او واژگونه جلوه داد . انسانی با ارادة پولادین كه هیچ مانعی نمی توانست جلو دار او شود  .در عین حال انسانی بسیار رئوف و دلرحم چه در هنگام مناجات با خدا و چه در هنگام برخورد با نقطه هایی از رندگی انسانها ، در عین حال دارای حس خویشتن داری ئ تقئا ، یعنی انگیزه های نفسانی و هواها و هوسها در او نبود و كمتر سراغ داریم انسانی كه اسیر هواها نباشد .ولی او امیر بر هواهای خود بود . در عین حال در نهایت تواضع و فروتنی و صبر و بردباری بود . سختترین حوادث در اقیانوس وجود او تلاطم ایجاد نمی كرد .

8/3/70

ـ ادامه راه امام فقط با بصیرت و صبر میسر است . نگذارید به بهانه های گوناگون آدمهای كم بصیرت ، یا كم صبر یا خود خواه با بی توجه به مصالح عمومی مردم میان صفوف مستحكم شما فاصله بیاندازد ، شما را نسبت به یكدیگر یا نسبت به مسئولین دل چركین و نگران كنند آگاه باشید و بدانید این راه به هدف خواهد رسید .

16/3/70

ـ امام بزرگوار ما به اسلام و مسئولین و مسلمین قوت قلب و عزت یخشید .

16/3/70

ـ امام بزرگوار ما با این انقلاب ، مسلمانان را نشاط بخشید ، اسلام را زنده كرد .

16/3/70

ـ امام عظیم الشان رویای بی تعبیر تشكیل حكومت اسلامی را در عالم خارج و واقعیت محقق كرد تا انسانها بتوانند در همةابعاد بر اساس اعتقادات خود زندگی كنند و با همت امام بود كه پیام حق اسلام به آفاق عالم رسید و لازمه ظهور انسانهای برجسته ای چون امام امت ، گذشت از راحتی ها ، شهوات نفسانی و وسوسه های گوناگون و آشنا كردن دل با انوار و الطاف الهی است و برای تحقق ابن منظور باید تلاش و مجاهدت كرد .

18/7/71
 

.: Weblog Themes By M a h S k i n:.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات