فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.
فرمول ۱۰۰۰ ساله ژاپنی ها برای زندگی بهتر

برخی ترکیبات غذایی هستند که اثرات مفید یکدیگر را تکمیل می کنند و به بمب های درمانی بدل می شوند، این ترکیبات را بخوانید و از آن ها با هم استفاده کنید.

یک ضرب المثل هندی می گوید: «هر چیزی کاملش بهتر است» اما به نظر می رسد شاید بهتر باشد این ضرب المثل را این گونه تغییر دهیم «خیلی چیزها با چیزهای دیگر کامل می شوند» این مسئله به خصوص در مورد خوراکی ها صادق است. از قدیم بسیاری از اقوام جهان برخی خوراکی ها را با برخی دیگر می خورده اند و این ترکیب ها را جادویی ارزیابی می کردند.

حالا علم نشان می دهد که بسیاری از این ترکیب ها واقعا جادویی هستند.

● مخلوط بهتر است

دکتر الین مگی، پروفسور تغذیه، مدیر گروه تغذیه دانشگاه نبراسکا و نویسنده کتاب «ترکیب های غذایی» می گوید: «مطالعات بسیاری ثابت کرده که ترکیب های غذایی می توانند اثرات معجزه آسایی داشته باشند. نکته جالب هم این است که این ترکیب ها گاه چند برابر وقتی که هر کدام از این مواد غذایی را به تنهایی بخورید موثر هستند. در واقع توصیه من این است که این مواد غذایی را همیشه با هم بخورید نه به تنهایی.» آنچه در این مطلب آمده برخی از این زوج های جادویی هستند.

● زوج انرژی زا

ترکیب: نخود+ فلفل قرمز

نتیجه: انرژی بیشتر

در کشورهای غربی حداقل یک نفر از هر ۵ نفر زن دچار کمبود آهن است و طبیعی است که دچار کمبود انرژی هم باشد اما مسئله مهم این است که بسیاری از زنان نمی دانند خوردن غذاهای غنی از آهن به تنهایی نمی تواند این مشکل را حل کند. دکتر هیتر مانیه ری، متخصص تغذیه در دانشگاه پیتسبورگ در این مورد می گوید: «نوعی از آهن که در مواد غذایی گیاهی وجود دارد به گونه ای است که جذب آن برای بدن سخت است و در واقع بدن نمی تواند به خوبی از آن ها استفاده کند.» پس اگر این طور باشد همه آهن موجود در نخود در بدن ما هدر می رود؟ نه، البته به شرطی که همراه آن فلفل قرمز مصرف کنید. دکتر مانیه ری ادامه می دهد: «ویتامین C موجود در فلفل قرمز مثل یک کلید عمل می کند و آهن موجود در نخود را به شکلی در می آورد که قابل جذب از طریق بدن باشد.»

ما یک پیشنهاد هم برای شما داریم، در خانه تان هوموس بپزید، آن هم با فلفل قرمز تازه زیاد، البته اگر هوموس دوست ندارید می توانید سالاد نخودفرنگی به همراه فلفل قرمز درست و نوش جان کنید و از خوردن یک زوج انرژی زا لذت ببرید.

● برای آن که مثل عقاب ببینید

ترکیب: اسفناج+ آووکادو

نتیجه: دید بهتر

اسفناج سرشار از لوتئین و ویتامین A است که هر دوی این ها کاملا برای دید مناسب لازم هستند آووکادو هم منبع غنی از لوتئین و ویتامین A است اما مهم تر این که آووکادو سرشار از چربی های سالمی است که بدن برای جذب لوتئین و ویتامین A و استفاده از آن ها به این ویتامین ها نیاز دارد. دکتر هوپ بارکوکاس، پروفسور تغذیه در مرکز تحقیقاتی کیس وسترن دانشگاه کلیولند در این مورد می گوید: «اگر اسفناج را خالی بخورید اکثر مواد غذایی مفید چشمی آن بدون جذب شدن از بدن تان دفع می شود.» اگر پیشنهاد غذا می خواهید سالاد اسفناج و آووکادو را به شما توصیه می کنیم که با روغن زیتون، فلفل، نمک و پودر سیر هم بسیار خوشمزه می شود و هم بسیار مقوی است، در صورتی که دوست داشته باشید می توانید کاهو، خیار، گوجه فرنگی و آبلیمو را هم به این سالاد اضافه کنید.

● برای آن که درد دوران ماهانه نکشید

ترکیب: کلم بروکلی+ تخم مرغ

نتیجه: دردهای کمتر قبل از دوره ماهانه

بسیاری از زنان و دختران جوان هر ماه چند روز را درگیر دردهای شدید دوره های ماهانه خود هستند اما برای خیلی از آن ها یک بشقاب ساده می تواند تسکین و آرامش را به همراه بیاورد. در مطالعه ای که توسط انجمن طب زنان انگلستان و دانشگاه یورک انجام گرفت مشخص شد زنانی که میزان زیادی کلسیم و ویتامین D را در رژیم غذایی خود دارند ۳۰ تا ۴۰درصد درد کمتری در این دوران تجربه می کنند. برای آن که به این نتیجه مطلوب برسید، خیلی راحت می توانید کلم بروکلی را با تخم مرغ بخورید. کلم بروکلی تقریبا ساده ترین نوع کلسیم برای جذب توسط بدن را در خود دارد و تخم مرغ هم تقریبا یکی از بهترین منابع ویتامین D در طبیعت است. یک املت با کلم بروکلی یا یک سالاد کلم و تخم مرغ می تواند نیاز شما را رفع کند.

● برای جوانی شما

ترکیب: گوجه فرنگی+ روغن زیتون

نتیجه: پوست صاف و لطیف

لیکولین، آنتی اکسیدان قوی است که در گوجه فرنگی وجود دارد و جلوی عوارض مضر آفتاب روی پوست را می گیرد، اما برای آن که پوستی لطیف تر داشته باشید گوجه فرنگی را به تنهایی نخورید بلکه روغن زیتون حسابی روی آن بریزید و بعد نوش جان کنید. دکتر مگی می گوید: «چربی های مفید موجود در روغن زیتون باعث جذب بیشتر لیکولین توسط بدن می شود. مطالعه ای که توسط انجمن ملی تغذیه کانادا صورت گرفته نشان داده زنانی که روغن زیتون در رژیم غذایی آن ها جای ثابتی دارد کمتر دچار چین و چروک می شوند و سن ظهور چین وچروک در صورت آن ها بالاتر است. غذاهای ایتالیایی بسیاری هستند که گوجه فرنگی و روغن زیتون در آن جای دارند اما ما سالاد کاپاراسه را به شما پیشنهاد می کنیم که در آن گوجه فرنگی و فلفل به صورت بسیار آهسته در روغن زیتون پخته می شوند و سپس به آن تخم مرغ به آن اضافه می شود.

● ماست گوارشی

ترکیب: ماست+ فلاکسید

نتیجه: هضم بهتر غذاها

معده انسان خانه بیش از ۴۰۰ نوع باکتری است که اکثر آن ها برای بدن انسان مفید هستند اما برخی از آن ها هم خیلی مفید نیستند. زمانی که میکروب های مضر بیشتر از مفید می شوند در کار دستگاه گوارش شما اختلال پیش می آید و معده انسان دچار درد و نبود راحتی می شود. ماست ها به خصوص ماست های پروپیوتیک می توانند بر میزان باکتری های مفید معده اضافه کنند اما خب این که چند قاشق ماست پروبیوتیک نوش جان کنید کافی نیست، برای باکتری های موجود در این ماست ها هم باید خوراکی جور کنید، بهترین غذا برای آن ها فیبرهای موجود در فلاکسید است. پس خیلی راحت به کاسه ماست پروبیوتیک خود یک قاشق فلاکسید اضافه کنید.

● سیب را پوست نکنید

ترکیب: جوی دوسر+ سیب

نتیجه: داشتن قلب سالم تر

جوی ۲ سر ترکیب های فوق العاده در خودش دارد که می تواند به بدن شما کمک کند. اولین آن ها بتاگلوکان است که فیبری است که میزان کلسترول خون را کاهش می دهد و دومی هم آون ترامید است که ترکیبی است از تبدیل LDL (یا چربی بد خون) به رادیکال های آزاد که در بدن آسیب رسان هستند، جلوگیری می کند. اما اگر می خواهید قلب تان را با غذای مفیدتر بیمه کنید، سیب را هم به سفره تان اضافه کنید اما یادتان باشد مواد مفید برای قلب در پوست سیب است پس پوست سیب را نکنید. سیب منبع غنی فلانوئیدها است که یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است که مانع از شکل گیری رادیکال های آزاد در بدن می شود و میزان التهاب در بدن را هم کاهش می دهد.یک پیشنهاد ما درست کردن ماست سیب است، یعنی می توانید قطعات سیب را به همراه جو، سیر و کشمش به ماست خودتان اضافه کرده و آن را به همراه غذای تان نوش جان کنید.

● عادت مفید ما ایرانی ها

ترکیب: چای سبز+ لیمو ترش

نتیجه: ضدسرطان

چای سبز منبع فوق العاده ای از کاته چین هاست که ترکیبات قوی ضدسرطان هستند. این ترکیبات فوق العاده که سلول های سرطانی را نابود می کنند یک نقطه ضعف دارند و آن هم این است که نمی توانند از سد معده عبور کنند. در واقع فقط ۲۰درصد از کاته چین های چای سبز از معده عبور می کند و جذب بدن می شود اما تحقیقات دانشمندان دانشگاه یوتا نشان داده است با اضافه کردن آب یک لیموترش تازه یا یک قاشق چای خوری آب لیمو به یک لیوان چای سبز می توانید میزان بیشتری از کاته چین ها را جذب کنید، اما یک نکته جالب هم این که اگر اندکی شکر به چای سبز اضافه کنید میزان کاته چین که جذب می کنید ۳برابر می شود.

● کمی تغییر در خوراکی محبوب

ترکیب: مرغ+ سیب زمینی (شیرین)

نتیجه: داشتن سیستم ایمنی قوی تر

از قدیم، بسیاری از مردم عادت داشتند مرغ سرخ کرده یا آب پز را با سیب زمینی سرخ کرده نوش جان کنند اما ما یک پیشنهاد بهتر داریم؛ خوراک مرغ آب پز با سیب زمینی آب پز شیرین.سیب زمینی های شیرین بهترین منبع طبیعی ویتامین A است که به بدن در مبارزه با عفونت ها کمک می کند اما خب؛ خوردن ویتامین A بدون داشتن مقدار کافی روی در بدن یعنی یک اشتباه. دکتر بارکوکاس در این زمینه می گوید: «روی به مقدار زیاد در گوشت مرغ و تا حدودی در گوشت گاو و بوقلمون وجود دارد، روی برای متابولیسم و حمل ویتامین A در بدن لازم است. اگر فقط سیب زمینی شیرین بخورید مقداری ویتامین A وارد بدن می کنید که بدن نمی تواند از آن استفاده کند و در نتیجه این مقدار ویتامین A هدر می رود، برای همین هر وقت خواستید خوراک مرغ بخورید سیب زمینی شیرین را هم همراه آن مصرف کنید»، البته می توانید سوپ سیب زمینی هم با گوشت سینه مرغ و سیب زمینی شیرین و سبزی تهیه کنید.
---------------------------------------------------------------------------------------------

کبد چرب


كبد چرب؛ بیماری پنهان قرن 21


سلامت نیوز :زندگی ماشینی امروز و غرق شدن آدم‌ها در مشغله‌های روزمره باعث شده تا سبك زندگی آنها به مرور زمان تغییر كند؛ مصرف غذاهای چرب و آماده، كم‌تحركی و به دنبال آن اضافه‌وزن بیماری‌های مختلفی را همراه می‌آورد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شرق كبد چرب یكی از ناراحتی‌های شایعی است كه متاسفانه بسیاری از افراد جامعه را درگیر كرده و روند آن با توجه به افزایش چاقی و رژیم‌های غذایی نامناسب رو به افزایش است و باید بدانید كه درمان دارویی قطعی نیز برای آن وجود ندارد اما چطور می‌توان از پیشرفت این بیماری شایع جلوگیری كرد؟ دكتر محمدرضا قدیری فوق‌تخصص گوارش و كبد شما را با این بیماری بیشتر آشنا می‌كند.

كبد چرب چگونه در بدن ایجاد می‌شود؟
كبد چرب به‌عنوان یكی از معضلات و بیماری‌های قرن 21 به شمار می‌آید كه در اثر رسوب و تجمع بیش از حد چربی در بافت كبد ایجاد می‌شود، در نتیجه، اختلالاتی در فعالیت طبیعی كبد به وجود می‌آورد كه باعث نارسایی كبدی و عوارض دیگری می‌شود. كبد چرب به دنبال كم‌تحركی، افزایش وزن و استفاده از غذاهای پركالری و كم‌فیبر ایجاد می‌شود. از آنجایی كه روش تغذیه مردم به سوی سبك‌های غربی مانند غذاهای آماده با سس فراوان كشیده شده و البته داشتن حداقل فعالیت‌های فیزیكی و اضافه‌وزن، متاسفانه شیوع این بیماری در حال افزایش است.

در حال حاضر 30 تا 40‌درصد بیمارانی كه به متخصصان مراجعه می‌كنند به نحوی كبد چرب در آنها دیده می‌شود. درگیری كبدی از جمله مضرات مصرف مواد غذایی نامناسب و عدم فعالیت فیزیكی با گسترش زندگی ماشینی امروز است و با وزن بیمار ارتباط مستقیم دارد.

كبد چرب چه عوارضی به دنبال دارد؟
باید بدانید كبد فردی كه به این عارضه مبتلا می‌شود در برابر رسوب چربی از خود واكنش نشان می‌دهد كه در درازمدت سبب آسیب كبد می‌شود. ابتلا به هپاتیت یكی از عوارض ناشی از پیشرفت كبد چرب است كه در نهایت به سیروز كبدی تبدیل می‌شود. هپاتیت ناشی از چربی می‌تواند سبب تخریب سلول‌های كبد شود و عوارض جدی را برای بیمار به دنبال خواهد داشت.

درمان این بیماری چیست؟
اگر كبد چرب در مراحل اولیه تشخیص داده شود، قابل پیشگیری و درمان است. كاهش وزن، فعالیت فیزیكی و ورزش، استفاده از رژیم غذایی مناسب و عدم استفاده از غذاهای چرب و پركالری از روش‌هایی هستند كه در جلوگیری از پیشرفت این بیماری كمك می‌كنند.

 از آنجایی كه این بیماری در مراحل اولیه قابل برگشت است بنابراین داشتن الگوی غذایی سالم، ورزش و رسیدن به وزنی متعادل و به طور كلی تغییر شیوه زندگی را پیشنهاد می‌كنیم. توجه داشته باشید اگر كبد چرب به سیروز تبدیل شود بافت كبد تخریب می‌شود. در این صورت كار درمان هم سخت‌تر انجام می‌شود.

علایم كبد چرب در مراحل اولیه شامل چه مواردی است؟
بیماری‌های كبدی مانند هپاتیت و كبد چرب در مراحل اولیه هیچ نشانه‌ای برای تشخیص ندارند. بنابراین، بیماران از شرایط خود بی‌اطلاع هستند تا وقتی كه پس از گذشت زمان و
وخیم شدن وضعیت كبد تاثیرات منفی بر عملكرد آن مشخص می‌شود.

 وقتی كبد چرب منجر به هپاتیت می‌شود كبد متورم می‌شود و بیمار در ناحیه فوقانی و راست شكم احساس فشار و سنگینی می‌كند، به‌خصوص این علایم در مواردی كه كبد چرب سریع ایجاد شده بیشتر بروز می‌كند. كبد چرب ارتباط مستقیمی با فعالیت بدن، وضعیت متابولیسم و افزایش چربی خون دارد و تمامی این موارد زنگ خطرهایی هستند كه فرد را از وضعیت كبد چرب‌شان باخبر می‌كند.

آیا آزمایش هایی برای شناسایی كبد چرب وجود دارد؟
توصیه می‌كنیم برای تشخیص كبد چرب بیمارانی كه بیماری‌های زمینه‌ای و متابولیك مانند دیابت، چربی خون و اضافه‌وزن دارند، یك بررسی كامل آزمایشگاهی كبدی صورت گیرد و از طرفی سونوگرافی از كبد هم انجام شود. بهترین راه برای تشخیص، سونوگرافی است كه در آن تجمع چربی كبد به خوبی نشان داده می‌شود.

در بعضی موارد برای اثبات تشخیص شاید لازم باشد نمونه‌برداری از كبد انجام گیرد و مطالعه میكروسكوپی روی بافت كبد صورت گیرد.

چه دارویی برای درمان كبد چرب تجویز می‌شود؟
متاسفانه بیماری كبد چرب هیچ درمان دارویی قطعی ندارد اما برای بهبود این ناراحتی می‌توان اختلالات زمینه‌ساز را كنترل كرد. ورزش روزانه، كاهش وزن و عدم استفاده از غذاهای چرب و پركالری و مصرف مرتب میوه و سبزیجات تنها راه‌حل‌های اصلی برای درمان كبد چرب هستند كه اثرات مفیدی روی آن می‌گذارند.

ویتامین‌های حاوی آنتی‌اكسیدان مانند ویتامین‌ ای می‌تواند مانند داروی كمكی برای كبد چرب عمل كند ولی نمی‌توان آن را به‌عنوان دارویی كه این بیماری را از بین می‌برد تلقی كرد.

چه توصیه‌هایی برای بیماران دارید؟
افرادی كه به كبد چرب مبتلا هستند باید زیر نظر پزشكان متخصص سیر بیماری را محدود و كنترل كنند. توصیه می‌كنیم بیماران و حتی كسانی كه می‌خواهند به این ناراحتی دچار نشوند، رژیم غذایی سالم را انتخاب كنند. برای مثال، مقدار بیشتری آب و مایعات بنوشند و میزان قابل توجهی از مواد غذایی پرفیبر مانند سبزیجات و میوه را در برنامه غذایی‌شان قرار دهند. به علاوه افراد می‌توانند با كاهش چربی‌های مصرفی مخصوصا چربی‌های اشباع‌شده و جایگزینی آنها با چربی‌های غیراشباع مانند روغن‌های گیاهی سلامتی خود را حفظ كنند.

 همان‌طور كه گفتیم اضافه‌وزن یكی از مواردی است كه نقش مهمی در وضعیت كبد چرب دارد، به همین دلیل، بیماران باید انجام حركات ورزشی و فعالیت‌های فیزیكی را در برنامه روزانه خود قرار دهند تا با كاهش وزن روند بیماری را بهبود ببخشند.

كسانی كه به بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت مبتلا هستند باید با مراجعه به پزشك متخصص تحت معاینه و آزمایش‌های كامل قرار گیرند چراكه كنترل دیابت و چربی خون در بیماران مبتلا به كبد چرب نقش كمك‌كننده‌ای در بهبود این بیماری دارد.

توجه داشته باشید كه این بیماران می‌توانند با انتخاب رژیم‌های غذایی سالم، ورزش و كاهش وزن، تغییر رویه زندگی و كنترل بیماری زمینه‌ای خود به درمان كبد چرب كمك كنند.

سلامت نیوز


.: Weblog Themes By M a h S k i n:.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات