فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.

15پرسش عاشورائی


1- چرا امام حسین(ع) قیام خود را در زمان معاویه آغاز نکرد؟ چون ادامه صلح امام حسن (ع) را پذرفته بود و شرایط برای قیام مهیا نبود.

 


2- چرا امام حجّ خود را نیمه کاره رها کرد؟ چون مکّه نا امن بود و اگر آنجا می ماند، در خانه کعبه حرمت شکنی می شد و شهیدش می کردند.

 


3-    چرا  امام، کوفه­ی بد سابقه را برای هدف انتخاب کرد؟ چون دعوتنامه فقط از طرف شیعیان کوفه به امام رسیده بود.

 


4-    چرا امام، زنان و کودکان خود را همراه برد؟ چون که باید خبر وقایع کربلا را به کوفه و شام و مدینه می رساندند.

 


5- هدف قیام امام حسین(ع) سیاسی بود یا مذهبی؟ بیشتر سیاسی بود، زیرا برای مبارزه با حکومت ظالمانه بود، بعد هم برای احیای دین جدّش بود(مذهبی).


6- چرا امام، از روی مصلحت با یزید بیعت نکرد؟ چون بیعت با یزید یعنی امضای هر نوع جنایت و بی دینی حاکم جامعه اسلامی بود.


7- اتمام حجت در کربلا چگونه بود؟ [شب قبل از عاشورا عده ای را از گروه به دلائلی خارج کرد، روز عاشورا هم عده ای را از بین دشمن بسوی خویش فرا خواند(خالص یابی) و] بارها به آنها خود را معرفی کرد، من کیستم، برای چه اینجا آمده ام و...


 

8- پس از شنیدن خبر شهادت مسلم توسط کوفیان، چرا امام برنگشت؟ چون دیگر نه راه رفت داشت و نه راه برگشت، لذا به  ناچار سوی کربلا (قربانگاه موعود) رفت.


9- فلسفه عزاداری برای سیدالشهداء(ع)  چیست؟ جلای دل، همراهی با اهلبیت، احیاء فرهنگ حسینی، استفاده از اجر معنوی آن و...


10- آیا عزاداری برای سیدالشهداء(ع) سابقه ی تاریخی دارد؟ از همان زمان شهادت، حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) عزاداری بر آن بزرگورا  را آغاز کردند و زمان امام صادق(ع) هم  مجالس عزاداری وجود داشت.


11- چرا برای عزاداری از روش بحث و گفتگو استفاده نمی شود؟ چون بحث و گفتگو کافی نیست، برای ایجاد تحریک در غیرت دینی و انگیزه ی مبارزه با ظلم و شهادت طلبی ، باید عزاداری مرسوم صورت گیرد.


12- چرا بر دشمان امام لعن می فرستید؟ این کار ترویج خشونت نیست؟ خدا در قرآن دشمنان خود را لعن می کند (سوره مائده/78- احزاب/64) ، تبرّی از فروع دین است؛ کسی که نزدیکترین کس شما را بکُشد، دعایش می کنید یا لعن؟ چه کسانی از اهلبیت(ع)  بر ما نزدیکترند؟


13- چرا اهل سنت عزادرای نمی کنند؟ به اساس روایتی غیر صحیح عزاداری را جایز نمی دانند؛ و نیز امام حسین(ع) که امام آنها نیست، البته برای برخی بزرگانشان مجالس عزا دارند، اما نه به این صورت که ما برای سیدالشهدا(ع) داریم.


14- چرا امام، ظهر عاشورا در میان جنگ، نمازش را ترک نکرد؟ چون هدف اصلی جنگ، احیای امر نماز و دین جدّش بود، می خواست به دشمن بگوید شما یک نمازگزار را می کشید، مسلمان و معتقد به دین پیامبرتان را و...


15- نقش گریه در عزاداری چیست؟ آرامش بعد از طوفان، تخلیه عقده های قلبی، شستشوی دل از آلودگی گناه و...


در این مختصر کوشیدم پاسخ های بسیار کوتاه به برخی سؤالات شما بدهم؛ امید است مکفی باشد.

.: Weblog Themes By M a h S k i n:.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic