فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.

خبرگزاری فارس: نمایندگان عضو كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و كارشناسان فرهنگی نظرات خود را برای چگونگی مقابله با «ناتوی فرهنگی» با گروه فرهنگی خبرگزاری فارس در میان گذاشتند.

«ناتوی فرهنگی» و راه‌های مقابله


به گزارش خبرگزاری فارس،‌ رهبر معظم انقلاب اسلامی چندی پیش در جمع دانشجویان و دانشگاهیان استان سمنان در خصوص اجنتاب‌ناپذیر بودن تحولات در جوامع بشری، كنترل تحولات جهانی به دست صهیونیسم و سرمایه‌داری جهانی را خطری جدی خوانده و بیان داشتند: «باندهای بین‌المللی زر و زور كه برای تسلط بر منافع ملت‌ها، سازمان‌های نظامی ناتو را تشكیل داده بودند، اكنون برای نابودی هویت ملی جوامع بشری و تحقق بیشتر اهدافشان در پی تشكیل ناتوی فرهنگی هستند تا با استفاده از امكانات زنجیره‌ای، متنوع و بسیار گسترده رسانه‌ای، سررشته تحولات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی كشورها و ملت‌ها را به دست بگیرند كه باید هوشیارانه، این مسئله را زیر نظر داشت».
به همین منظور گروه فرهنگی خبرگزاری فارس در یك سلسله گفت‌وگوهای تحلیلی با كارشناسان فرهنگی، راه‌كارهای جلوگیری از این هجمه متحد غرب علیه مبانی و ارزش‌های ایرانی و اسلامی را مورد كنكاش قرار داد، نظرات مطرح شده این چنین است؛

***مبانی مقابله با «ناتوی فرهنگی» باید در حوزه و دانشگاه ترسیم شود
سعید ابوطالب گفت: حوزه و دانشگاه باید با ایجاد اتاق فكر، مبانی نظری مقابله با تهدید‌های «ناتوی فرهنگی» را ترسیم كنند.
ابوطالب با اشاره به این كه تهدیدی با آن روبه‌رو هستیم، نه نظامی است و نه اقتصادی، بیان داشت: مسیری كه دشمن پیش گرفته، از جنس فرهنگی است و قصد از بین بردن هویت ما را دارد. ابزارهایش هم می‌تواند، ماهواره‌ و برخی از سایت‌ها اینترنتی، برخی از جریان‌های داخلی كه مدتی حتی در بدنه روزنامه‌نگاران ما رسوخ كرده بودند و هفته‌های فرهنگی و هنری ما باشد.
وی در ادامه به راه‌كارهای مقابله با این جریان پرداخت و ادامه داد: برای مقابله با این موضوع باید ابتدا این هجوم باور شود، چون سال‌ها طول كشید كه دولت‌مردان ما باور كنند چیزی به نام «تهاجم فرهنگی» كه از سوی مقام معظم رهبری عنوان شد، وجود دارد. این باور بسیار مهم است و هم‌اكنون این فهم در بدنه فرهنگی و دانشگاهی ما وجود ندارد.
این عضو كمیسیون فرهنگی مجلس افزود: مقابله با این یورش هم برخوردهای انفعالی نباید باشد. باید قدم به قدم مقابله كرد. باید اتاق فكری ایجاد كرد و برای این مقابله، مبانی نظری ترسیم كرد. این كار ابتدا باید در دانشگاه و حوزه انجام شود و آنها مبانی نظری را تعریف كنند. بعد هم این مبانی به سیاست‌گذاری، پروژه و اجرا ختم می‌شود.
وی با تاكید بر این كه ما در خیلی از مؤلفه‌های انقلاب اسلامی هنوز هم نظریه‌پردازی نكرده‌ایم، گفت: فرهنگ ایرانی و اسلامی نیاز به نظریه پردازی دارد. این كار را هم شورای عالی انقلاب فرهنگی نمی‌تواند انجام دهد، چون وزار نظریه پرداز نیستند. در قدم اول باید از تئوریسین‌های فرهنگی برای این كار كمك خواست تا وزراء آن را اجرا كنند.
ابوطالب با بیان این مطلب كه برای مقابله با این تهاجم نباید اسلحه دست گرفت و سركوب كرد، یادآور شد: فیلم‌های وارداتی برای ما تهدید است، كتاب‌های ترجمه برای ما تهدید است. بازی‌های یارنه‌ای برای ما خطر دارد. دروسی را كه در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود، تهدید است. فعالیت‌های هنری كه در این چند ساله شكل گرفته برای ما تهدید است، در نتیجه باید مبانی نظری برای این تهاجم فرهنگی اندیشیده شود.

***نقشه مقابله با «ناتوی فرهنگی» باید ترسیم شود
یك كارشناس فرهنگی گفت: برای مقابله با «ناتوی فرهنگی» غرب می‌بایست با ایجاد شورای فرهنگی و راهبردی به ترسیم نقشه مقابله با ناتوی فرهنگی كه در آینده هجوم آن‌ها را خواهیم دید، پرداخت.
مجید گودرزی مشاور معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با اشاره به اینكه رخدادهای چند سال اخیر نشان داده كه سلاح نظامی كاربرد موفقی برای كشورهای غربی نداشته است، بیان داشت: كشورهای غربی با تشكیل پیمان آتلانتیك شمالی (ناتو) در صدد بر آمدند كه اقدامی پیش‌گیرانه را در دستور كار خود قرار دهند، اما با فروپاشی شوروی و رشد انقلاب اسلامی در ایران و ایجاد بینش اسلامی سیاسی در جهان این كشورها در برابر مقاومت مسلمانان متوسل به شیوه‌های مختلف تبلیغاتی، نظامی و سیاسی شدند كه بحث نظامی آن را در كشورهایی چون لبنان، افغانستان، عراق و ... شاهد بودیم.
وی ادامه داد: اما تحولات چند سال اخیر نشان داد كه سلاح نظامی كاربرد موفقی برای زیاده‌خواهان غربی نداشته است. در همین راستا غرب به دنبال تشكیل مجموعه فكری منسجم بر آمده كه از راه‌های فرهنگی و با به كار بردن ابزارهای تبلیغاتی و اقتصادی از اتحاد ملت‌ها جلوگیری و سلطه خود را به ملت‌ها تحمیل كند.
این كارشناس فرهنگی افزود: البته در گذشته هم تهاجم فرهنگی وجود داشت و غربیان به ملت ما شبیخون فرهنگی زده بودند، اما این ناتوی فرهنگی به صورت سازماندهی شده انجام می‌شود و آمریكا را به صورت یكپارچه با غرب متحد می‌كند. بنابراین مدیریت كلان كشور باید در زمینه‌ها فرهنگی به دست نخبگان حوزه و دانشگاه اداره شود. یعنی اگر غرب با تشكیل ناتوی فرهنگی می‌خواهد با كارآمدترین نیروهای خود هویت ملت‌ها را مورد هجمه قرار دهد و مهلك‌ترین ضربه‌ها را وارد كند، ما هم باید در صدد شكل‌گیری یك مقاومت فرهنگی باشیم تا بتوانیم این تهاجم را خنثی كنیم.
گودرزی در ادامه و در پاسخ به این سؤال كه سازمان‌هایی چون «فرهنگ و ارتباطات اسلامی»، «تبلیغات اسلامی» و... در این خصوص چه نقشی دارند، گفت: ابتدا باید این نهادها را از عناصری كه نخبه نیستند، پاكسازی كرد و در ادامه از افرادی كه دارای شایستگی‌های لازم برای مقابله با تهاجم غرب هستند، استفاده كرد و در نهایت با ایجاد شورایی فرهنگی و راهبردی به ترسیم نقشه مقابله با ناتوی فرهنگی كه در آینده هجوم آن‌ها را خواهیم دید، پرداخت.
وی تاكید كرد: در هشت سال گذشته نه تنها مقابله‌ای با تهاجم فرهنگی از سوی غرب انجام نشد، بلكه جریان‌هایی هم در داخل كشور همسو با این هجمه‌ها حركت كردند و بنابراین علاوه بر آمریكا، غرب هم همسو با این جریان توانست پایگاه‌هایی در میان برخی از چهره‌های فرهنگی ایجاد كند و برخی از برنامه‌های خود را در كشور عملی كند، البته در آن زمان ناتوی فرهنگی ایجاد نشده بود و هر یك از كشورها منافع خود را در این ملت‌ها می‌دیدند، اما با حركت‌هایی كه در این چند ماه اخیر انجام شد، از جمله ترسیم كاریكاتورهای پیامبر اعظم و ... دیدیم كه غرب به سمت یك برنامه‌ریزی همه جانبه حركت می‌كند، تا همسو با آمریكا و صهیونیست‌ها باشد.
مشاور معاونت بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه به نقش رایزنان فرهنگی در این تقابل فرهنگی پرداخت و گفت: رایزنان فرهنگی سربازان خط مقدم فرهنگ ایران هستند كه باید علاوه بر شناسایی به خنثی‌سازی و انجام حركت‌ها رو به جلو بپردزاند. به همین دلیل در برنامه‌ریزی‌های سال آینده شاهد این قضیه خواهیم بود كما این كه هم اكنون اعزام رایزنان به صورت بهتری انجام می‌شود.

***«ناتوی فرهنگی» نشانگر تجمیع ظرفیت‌های فرهنگی دشمنان است
عضو كمیسیون فرهنگی مجلس گفت: برای مقابله با تهدیدهای «ناتوی فرهنگی» می‌بایست «اوپك فرهنگی» تشكیل شود.
پرویز سروری با اشاره به این كه ایجاد «ناتوی فرهنگی» نشانگر تجمیع ظرفیت‌های فرهنگی دشمنان و آنهایی است كه اسلام را مانع جدی اهداف خود می‌دانند، بیان داشت: برداشت رهبری و هشداری كه در حدود یك دهه قبل ایشان دادند، نمایانگر عمق نگاه تیزبینانه وی در خصوص مسایل فرهنگی است و این نمایانگر اوج عظمتی است كه جمهوری اسلامی ایران توانسته در جهان ایجاد كند.
وی افزود: فكر می‌كنم كه اگر آنها به این نتیجه رسیده‌اند كه ظرفیت‌های فرهنگی‌ خود را بر علیه اسلام و انقلاب تجمیع كنند، نقطه مقابل این است كه ما با ساز و كارهای مناسبی در جهت تجمیع ظرفیت‌های جهان اسلام باشیم و بتوانیم این پوسته‌ ملت اسلامی را بشكافیم و جهان اسلام را با اقدامات خود مورد حمایت قرار دهیم و به نوعی ظرفیتی‌ را ایجاد كنیم كه مسلمانان در كنار هم قرار گیرند.
سروری با تاكید بر این نكته كه مهم‌ترین اقدام ناتوی فرهنگی ایجاد اختلاف و شكاف در جهان اسلام خواهد بود، گفت: چون آنها احساس می‌كنند باید در مقابل تهدیدی كه از سوی اسلام وجود دارد،‌ نیازمند تجمیع ظرفیت‌های فرهنگی خود هستند. بنابراین در عین حال كه این می‌تواند یك فرصت برای ما باشد، می‌تواند تهدید هم باشد كه اگر ما در راستای ساماندهی و آرایش ظرفیت‌ها فرهنگی خود اقدام نكنیم، ضرر خواهیم كرد.
وی به اهداف این ناتوی فرهنگی پرداخت و یادآور شد: ایجاد چند دسته‌گی و تقابل و تضارب و نهایتا جنگ بین قوای اسلامی از اهداف این تجمیع خواهد بود. این می‌تواند از یك حركت فرهنگی آغاز شود و به یك عملیات نظامی ‌انجامد، چنانكه در عراق آن را شاهد بودیم.
سروری گفت: باید تلاش كرد رفته رفته سطح آزادی برخوردها را كاهش دهیم و تحمل در جهان اسلام را افزایش دهیم. باید تلاش كرد زمینه‌های وحدت ملل اسلامی را پدید آورد تا بتواند تجمیع ظرفیت‌های فرهنگی جهان اسلام در مقابله با استكبار باشد.

***مقابله با «ناتوی فرهنگی» پیرایش چهره فرهنگی كشور را طلب می‌كند
عضو كمیسیون فرهنگی مجلس گفت: پیرایش چهره فرهنگی كشور یكی از راه‌های مبارزه با «ناتوی فرهنگی» است، چون بسیاری تهاجم فرهنگی را یك توهم می‌دانند.
جواد آرین‌منش، با اشاره به این كه مقام معظم رهبری از سال‌های دور همواره بر خطر تهاجم فرهنگی به مفهوم یك تلاش برنامه‌ریزی شده و سلطه استكبار جهانی و صهیونیزم بین‌المللی تاكید داشته و دارند، بیان داشت: مقام معظم رهبری در دیدار با كارگزاران نظام هم موضوعی را تحت عنوان «پیرایش چهره فرهنگی كشور» مطرح كردند كه دولت و مجلس اصولگرا و همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها را دعوت به تحقق این امر داشتند.
وی ادامه داد: ایشان در آن جلسه به شاخص‌های فرهنگی اشاره كردند كه دولت و دستگاه‌های فرهنگی می‌بایست پایه‌های ایمان روشن‌بینانه و به دور از خرافه را در ذهن نسل جوان تقویت و ایمان به دین، انقلاب، استقلال كشور و آینده‌ای روشن را در دل و ذهن مردم استوار كند.
وی با تاكید بر این نكته كه بدون توجه جدی به هویت فرهنگی انقلاب، دستیابی به سایر اهداف میسر نیست، افزود: انقلاب اسلامی یك حركت فرهنگی است، اما متاسفانه در سال‌های گذشته فرهنگ در بین سیاستگذاران مغفول بوده و این افراد با طرح بهانه‌هایی چون وجود جنگ تحمیلی، توسعه سیاسی و سازندگی توجهی به فرهنگ نداشتند. این كار باعث فرار مسئولان از اهتمام جدی به فرهنگ شد و در نهایت رهبری نگران هستند كه دولت جدید هم با اولویت دادن به مسایل اقتصادی و سیاسی، باعث به فراموشی سپرده شدن مقولات فرهنگی و غفلت از توطئه‌‌های فرهنگی غربی‌ها تحت نام «ناتوی فرهنگی» شوند.
آرین‌منش با اشاره به این كه توسعه بدون توجه به موضوعات انسانی و اجتماعی توسعه‌ای ناقص است و پیرایش چهره فرهنگی كشور هم مستلزم یك عزم جدی است، گفت: تهاجم فرهنگی با تحمیل باورها، اخلاقیات و هویتی جعلی و غیراسلامی و استكباری در كشورهای در حال توسعه، همراه است و سعی می‌كنند با استفاده از برتری‌های سیاسی، نظامی و اقتصادی خود به مبانی و افكار و ارزش‌های ملت‌ها هجوم بیاورند و با نفی و ترد ارزش‌های آن‌ها حاكمیت خود را تثبیت و ارزش‌های مطلوب خود را تحمیل كنند.
وی با تاكید بر این نكته كه فضای تساهل و تسامحی كه در دولت‌های گذشته حاكم بود، زمینه نفوذ فرهنگ بیگانه را در كشور حاكم كرد، ادامه داد: در برنامه چهارم توسعه به محورهای توسعه فرهنگی اشاره و تاكید شده است كه دولت باید به اعتلای معرفت و بصیرت دینی در سایه قرآن و اهل بیت، تقویت فضایل اخلاقی، تقویت روحیه ایثار و شهادت، تقویت وحدت ملی و مقابله با تهاجم فرهنگی توجه كند.

***متولیان فرهنگی حساسیت كمی نسبت به تهاجم فرهنگی دارند
عضو كمیسیون فرهنگی مجلس گفت: متولیان فرهنگی كشور ضریب حساسیت كمی نسبت به دغدغه‌های فرهنگی مقام معظم رهبری درخصوص تهاجم فرهنگی دارند.
فاطمه آلیا،‌ با اشاره به این كه فعالیت‌های فرهنگی ما لاكپشتی است، ادامه داد: برای مقابله با تهدیدهای دشمنان در خصوص تشكیل ناتوی فرهنگی، می‌بایست عرصه را در اختیار افراد دلسوز و متعهد بگذاریم.
وی با تاكید بر این نكته كه متولیان فرهنگی ما آن دغده مقام معظم رهبری را در خصوص مباحث فرهنگی ندارند، بیان داشت:‌ اگر بخواهیم نگاه خوشبینانه داشته باشیم، ضریب این حساسیت بسیار كم است و درباره شبیخون فرهنگی این ضریب حساسیت به اندازه‌ای پایین است كه فعالیت‌های فرهنگی ما بسیار كند است.
آلیا ادامه داد:‌ مقابله با تهاجم فرهنگی از حدود 10 سال پیش كه مقام معظم رهبری برای اولین‌بار در سخنان خود از آن یاد كردند، در قالب طرح‌ها و برنامه‌های خاصی انجام شد و فرصت‌های فرهنگی متناسب با این هجمه از سوی كارگزاران نظام تدوین گردید.
وی تصریح كرد: این برنامه‌های كه در شواری عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید، امروز و بعد از گذشت یك دهه از ابلاغ آن هنوز به مرحله اجراء نرسیده است. ما نتوانسته‌ایم موفق به انجام این كارهای فرهنگی شویم، ولی چون موضوعات فرهنگی موضوعاتی فرابخشی و بین‌بخشی هستند، هماهنگی همه جانبه را نیاز داریم.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع دانشجویان و دانشگاهیان استان سمنان در خصوص اجنتاب‌ناپذیر بودن تحولات در جوامع بشری، كنترل تحولات جهانی به دست صهیونیسم و سرمایه‌داری جهانی را خطری جدی خوانده و بیان داشتند: «باندهای بین‌المللی زر و زور كه برای تسلط بر منافع ملت‌ها، سازمان‌های نظامی ناتو را تشكیل داده بودند، اكنون برای نابودی هویت ملی جوامع بشری و تحقق بیشتر اهدافشان در پی تشكیل ناتوی فرهنگی هستند تا با استفاده از امكانات زنجیره‌ای، متنوع و بسیار گسترده رسانه‌ای، سررشته تحولات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی كشورها و ملت‌ها را به دست بگیرند كه باید هوشیارانه، این مسئله را زیر نظر داشت».

***محمدتقی رهبر: بیداری و روشنگری راه مقابله با «ناتوی فرهنگی» است
عضو كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: اگر بیدار باشیم و خوب عمل كرده و روشنگری كنیم،‌ هجمه «ناتوی فرهنگی» را دفع خواهیم كرد و بیدارگری ملل اسلامی را شاهد خواهیم بود.
محمدتقی رهبر، با اشاره به این كه تشكیل ناتو فرهنگی نشان دهنده اتحادیه‌ای است در زیر پرچم استكبار و استعمار امریكا، ادامه داد: یعنی وحدتی در میان دشمنان به وجود آمده كه در جهت تحریكات صهیونیستی، تقویت مذاهب ملحدی چون بهائیت و از آن طرف واردات قرص‌های شادی آور، مشروبات الكلی و ... حركت كنند.
وی با تاكید بر این نكته كه ما هیچ وحشتی از این‌ها نداریم، افزود: اگر بیدار باشیم و خوب عمل كنیم و روشنگری باشیم،‌ هجمه آنها را دفع خواهیم كرد و بیدارگری ملل اسلامی را در پی خواهد داشت.
رهبر با اشاره به این كه خیلی از كشورهای اسلامی نسبته به اروپا و آمریكا بی‌تفاوت بوده و هستند، گفت: اما ملت‌‌ها می‌فهمند كه دشمن اسلام كیست. این دشمن‌شناسی برای ما یك دستاورد است. با این اتحاد جهان اسلام بیدار شده و دشمن را خواهد شناخت.

***افتخاری: خودباوری فرهنگی لازمه مقابله با ناتو فرهنگی است
عضو كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: برای مقابله با ناتو فرهنگی و تهاجم فرهنگی به عزم همگانی نیازمندیم و باید به یك خودباوری فرهنگی رسیده و آن را حفظ كنیم.
لاله افتخاری، عضو كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درباره سخنان اخیر رهبری درباره «ناتوی فرهنگی» و به نوعی تهاجم فرهنگی گفت: همانطور كه مقام رهبری فرمودند در حال حاضر علاوه بر تهدیدات و تحریم‌ها علیه ملت ایران یك نوع ورود فرهنگی دارند كه در جامعه امروزی این ورود و تهاجم فرهنگی را در غالب پوشش لباس‌ها، مدل‌ها و رفتار می‌بینیم.
وی ادامه داد: با دیدن این نوع رفتارها و كارها می‌بینیم كه فرهنگ بیگانه و نكات منفی غربی وارد شده و این كار انجام گرفته است و یك استحاله بر فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی ایجاد شده است.
این نماینده مجلس به دوران صدر اسلام اشاره كرد و اظهار داشت: در دوران صدر اسلام هنگامی كه جنگ میان كفار و مسلمانان رخ می‌داد، علاوه بر جنگ، كفار اسلام و مسلمانان را تحریم می‌كردند و می‌آمدند برنامه‌های خود را در قالب متون دینی پیدا می‌كردند و در این بین اقدامات پیشگیرانه باعث شد كه مردم الگوهای اصیل اسلامی را بشناسند.
وی ادامه داد: در حال حاضر نیز برای مقابله با تهاجمات به عزم همگانی نیاز داریم، وقتی در خدمت مردم هستیم باید سهم اصیل فرهنگی خود را در نظر گرفته و وارد عمل شویم. در آن دوران برای گسترش اسلام و پیروزی انقلاب همه بسیج شدند و باید همه در دفاع از دستاوردهای فرهنگی تلاش كنند و مسئولان نیز در این باره باید برنامه‌هایی داشته باشند.
افتخاری در ادامه با اعلام این مطلب كه به هم‌اندیشی، حمایت و نظارت نیازمندیم یادآور شد: باید هنر را در اختیار گسترش فرهنگی و اسلامی قرار دهیم، معتقدم كه یكی از راه‌ها گسترش فرهنگی اصیل ایرانی و اسلامی، فرهنگ ایثار و شهادت است و شهدا الگوی بزرگی هستند.
وی تصریح كرد: حمایت و نظارت بر كار هنرمندان نیز مهم است و باید تلاش كنیم تا به یك خودباوری برسیم و بدانیم كه فرهنگ اصیلی را داشته و باید آن را حفظ كنیم. باید همه امكانات را برای مقابله در اختیار بگیریم.
این نماینده مجلس دین اسلام را برای ماندگاری فرهنگ اصیل ایرانی مهم خواند و اظهار داشت: دین اسلام الگویی است برای مقابله با تهاجم فرهنگی. همه مسئولان باید برای گسترش فرهنگ اسلامی و ایرانی، به صورت عملیاتی كار كرده و آن را در خانواده و اجتماع وارد كنند و این مقابله نوعی جهاد اكبر است و البته مسئولان باید نظارت دقیق داشته باشند تا انحرافی در كارهای فرهنگی دیده نشود.
انتهای پیام/ش
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات