فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.
عضو هیأت دبیران شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران از پخش زنده پدیده گذر سیاره زهره از مقابل قرص خورشید در روز ۱۷ خردادماه خبر داد و گفت: بیشترین زمان مشاهده این پدیده در شهرهای سرخس و چابهار است.
محمد رحیمی در گفتگو با مهر، با بیان اینکه مشاهده گذر ناهید لزوما نیاز به ابزار اپتیکی ندارد، افزود: برای مشاهده گذر زهره از مقابل خورشید نباید مستقیما به خورشید خیره شد بلکه باید چشم یا ابزار اپتیکی مورد استفاده مجهز به فیلترهای مخصوصی باشد تا از صدمه زدن امواج فرابفش و مضر به چشم جلوگیری شود.
عضو هیأت دبیران شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران، با اشاره به مشخصات این پدیده اظهار داشت: سیاره ناهید به شکل لکه گرد و سیاهی مشاهده می شود و به راحتی از لکه های خورشیدی قابل تفکیک خواهد بود؛ چرا که لکه های خورشیدی شکل منظمی ندارند و به اندازه سیاره ناهید (زهره) تیره و سیاه رنگ نیستند.

وی با بیان اینکه مراحل گذر سیاره زهره از مقابل خورشید طی ۴ تماس صورت می گیرد، توضیح داد: پدیده گذر از تماس اول یعنی لحظه ای که قرص سیاره از بیرون با خورشید مماس می شود زمان گذر آغاز خواهد ‌شد. در تماس دوم که حدود ۲۰ دقیقه بعد صورت می گیرد، قرص سیاره از درون با خورشید مماس می شود و پس از آن طی چند ساعت سیاره از مقابل خورشید حرکت می کند.

رحیمی تماس سوم را زمانی دانست که قرص سیاره به لبه دیگر خورشید می رسد و ادامه داد: در تماس چهارم که مرحله نهایی است سیاره با خورشید از بیرون مماس می شود و گذر به پایان می رسد. در ایران تماس های اول و دوم سیاره ناهید با خورشید قبل از طلوع خورشید رخ خواهد داد و ساکنان کلیه مناطق ایران قادر به مشاهده تماس های سوم و چهارم این پدیده خواهند بود.

عضو هیأت دبیران شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران زمان وقوع این پدیده را فردا ۱۷ خرداد مصادف با ۵ ژوئن ۲۰۱۲ ذکر کرد و گفت: این پدیده از ساعت ۲:۴۰ دقیقه آغاز و تا ۹:۲۰ دقیقه بامداد به وقت ایران (ساعت ۲۲:۰۹ تا ۴:۴۹ دقیقه به وقت جهانی) ادامه خواهد بود.

به گفته رحیمی ساکنان مناطق جنوب، جنوب شرقی و شمال شرقی نظیر سرخس و چابهار می توانند بیشترین زمان گذر را رؤیت کنند.

مدیر سایت آسمان پارس از پخش زنده این پدیده از طریق اینترنت خبر داد و یادآور شد: با توجه به اینکه برای مشاهده این پدیده نیاز به فیلتر های مخصوص و تلسکوپ است و بسیاری از مردم توان فراهم آوری این ابزار را ندارند می توان برنامه هایی برای رصد عمومی مردم بدون خطر ایجاد کرد که یکی از این برنامه ها پخش زنده از طریق وب سایت است.

وی اضافه کرد: از این رو در روز ۱۷ خردادماه همزمان با پدیده گذر زهره از مقابل قرص خورشید تصاویر این پدیده را از طریق تلسکوپ و فیلتر های مخصوص که به صفحات وب متصل است اقدام به پخش زنده آن می شود.
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic