فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.

روزه داری و مصرف دارو

روزه داری و مصرف دارو
روزه داران وعده‌های دارویی خود را خودسرانه حذف نکنند و توجه کنند که قطع ناگهانی برخی داروها بسیار خطرناک است

 

رئیس‌ مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی کشور گفت: روزه داران وعده‌های دارویی خود را خودسرانه حذف نکنند و توجه کنند که قطع ناگهانی برخی داروها بسیار خطرناک است.

 غلامرضا معصومی با بیان این مطلب اظهار داشت: تصمیم گیری برای اینکه فردی که بیماری خاصی دارد آیا می‌تواند روزه بگیرد یا نه، بر عهده پزشک است و پزشک باید ضمن آگاهی کامل از وضعیت کنونی بیمار و اطلاعات علمی در مورد بیماری و ارتباط آن با نخوردن غذا و آب برای مدتی، تصمیم خاصی اتخاذ کند.

وی افزود:‌ مصرف بسیاری از داروها را می‌توان پس از مشورت با پزشک به زمان سحری یا افطار موکول کرد و اثربخشی بسیاری از داروها، ارتباط مستقیمی با مصرف به موقع آنها در زمان معین دارد و بهتر است روزه دارانی که به بیماری های مزمن مانند فشار خون، چربی خون، دیابت، بیماری قلبی و عروقی و بیماری کلیوی مبتلا هستند، حتماً با پزشک معالج درباره رژیم غذایی و دارویی خود مشورت کنند.

معصومی تصریح کرد: روزه داران باید توجه کنند که قطع ناگهانی برخی داروها بسیار خطرناک است و ضرورت دارد بیماران درباره قطع داروهای خود و نحوه استفاده آنها در ماه مبارک رمضان با پزشک یا داروساز خود مشورت کنند.

وی گفت: با توجه به طولانی بودن زمان روزه‌ داری در فصل تابستان که حدود 14تا 15 ساعت طول می‌کشد، مصرف غذای مقوی و نوشیدن مایعات در وعده غذایی سحری می‌‌تواند انرژی مورد نیاز برای فعالیت روزانه روزه‌ داران را تأمین کرده و عوارض ناشی از کمبود مواد غذایی و مایعات را در بدن کاهش دهد.

 

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی کشور خاطرنشان کرد: عوارض دیگر مصرف نکردن سحری مانند سردردها، دردهای عضلانی، بی حالی مفرط ناشی از افت قند خون، کاهش یادگیری ، بی حوصلگی و خستگی است، بنابراین حتماً به روزه داران توصیه می‌شود که برای خوردن سحری بیدار شوند.
 

منبع :Farsnews.com
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic